Сучасна стоматологія робить усе можливе, щоб природні зуби служили пацієнту якнайдовше. Саме тому часто пропонуються альтернативи екстракції:
- пломбування;
- ендодонтичне лікування;
- встановлення вкладок;
- встановлення коронок і вінірів.
І тільки в тих випадках, коли ризики надто високі, а зуб уже не виконує свої функції, хірург-стоматолог рекомендує його видалення. При цьому видалити зуб мудрості часто є простішим варіантом, ніж його тривале лікування, а вартість видалення зуба залежить від кількох факторів. Про них ми також розповімо в цій статті.
Зберегти не можна видалити: прийняття рішення стоматологом
Кожен клінічний випадок є індивідуальним, тому уважність стоматолога та ретельний збір анамнезу надзвичайно важливі. Додаючи до цього повноцінний візуальний огляд і рентгенографію, фахівець може визначити, який варіант кращий: збереження чи видалення зуба. При цьому хірург враховує кілька ключових критеріїв:
1. Стан зуба: якщо він зруйнований більш ніж на 50% і його неможливо відновити за допомогою сучасних матеріалів або накрити коронкою, зуб підлягає видаленню.
2. Стан навколозубних тканин і щелепної кістки: якщо розвинувся тяжкий пародонтит, а кісткова тканина почала розсмоктуватися, зуб доведеться видалити.
3. Загальний стан організму пацієнта: стоматолог може порекомендувати видалення, якщо в анамнезі є ослаблений імунітет, цукровий діабет або порушення згортання крові, що ускладнює лікування зубів.
Якщо кісткова тканина в нормальному стані, немає проблем із пародонтом, а сам зуб збережений хоча б наполовину, є шанси на його збереження та відновлення. Головне – вчасно звернутися до фахівця.
Від чого залежить складність видалення
Щоб прийняти рішення про видалення зуба, пацієнту також потрібен час. Однак складність екстракції впливає на тривалість відновлення та вартість операції, тому важливо не зволікати.
Видалення може бути:
- Простим – коли зуб лише незначно пошкоджений, а ускладнень немає. Вартість такої екстракції доступна, і може зрости лише у разі вибору пацієнтом медикаментозного сну або загального наркозу замість місцевої анестезії.
- Складним – коли коронка зуба пошкоджена або поруч з нею є кіста чи флюс, які також потрібно видалити. Вартість такої процедури залежить від тривалості операції, складності випадку та обсягу необхідних інструментів.
- Атиповим – якщо мова йде про ретинований або дистопований зуб мудрості, який не прорізався та спричиняє дискомфорт і ускладнення. У такому випадку видалення зуба мудрості є більш тривалим, потребує розрізу ясен для доступу до зубної одиниці та накладання швів. Це може зробити процедуру дорожчою, навіть якщо відсутні ускладнення.
Звісно, атипове видалення ретинованого зуба мудрості неможливо передбачити заздалегідь. В інших випадках своєчасне звернення до стоматолога може не тільки полегшити операцію, але й допомогти зберегти природний зуб без необхідності його видалення.