Ендопротезування колінного суглоба – досить складна, але дуже затребувана хірургічна операція, завдяки якій люди із захворюваннями, що травмують колінні суглоби, можуть повернути здатність вільно рухатися та повноцінно жити. Протезування колінного суглоба може бути частковим (однолужним) або тотальним (повна заміна суглоба на ендопротез).
Далі розповімо про причини протезування, тонкощі хірургічного втручання та реабілітаційний (післяопераційний) період. Також частково торкнемося анатомічної будови колінного суглоба. Детальніше тут https://medicalplaza.ua/content/endoprotezirovanie-kolennogo-sustava
Будова суглоба та причини протезування
Колінний суглоб людини складається з кількох частин:
- суглобовий хрящ, розташований на головці стегнової кістки;
- радіальний і медіальний меніски, які є невід'ємною частиною великогомілкової кістки;
- задня та передня хрестоподібні зв'язки;
- зовнішня частина коліна – надколінок, надколінкова зв'язка та сухожилля.
Принцип роботи суглоба дуже простий – головка стегнової кістки, покрита суглобовим хрящем, і великогомілкова кістка з меніском, можуть рухатися відносно один одного, не деформуючи кісткові та хрящові тканини. При згинанні ноги суглобовий хрящ «ковзає» по меніску, дозволяючи людині ходити, бігати, стрибати тощо.
Ендопротез - штучна копія колінного суглоба, яку встановлюють замість частин, що зносилися, через дегенеративні захворювання або травми. Причини, що призводять до необхідності ендопротезування:
- артроз колінного суглоба ІІІ або ІV ступеня;
- ревматоїдний артрит (хронічні запальні процеси у суглобах);
- аваскулярний некроз або остеонекроз (кістковий інфаркт) – омертвіння кісткової тканини через припинення нормального кровопостачання;
- кісткові пухлини (онкологія);
- вікове зношування суглобового хряща та менісків;
- гонартроз (хронічний дегенеративний процес);
- травми колінного суглоба.
Точна причина необхідності ендопротезування колінного суглоба встановлюється хірургом після аналізів та діагностичних процедур (УЗД, МРТ, рентгенограма, артроскопія). Він же вибирає варіант протезування (часткове та тотальне), підбирає тип ендопротезу, призначає день операції та працює з пацієнтом на стадії реабілітації.
Як відбувається операція
Опишемо процедуру хірургічного втручання покроково;
- Перший етап – анестезія. Найчастіше використовується епідуральна анестезія (введення ліків через катетер в епідуральний простір хребта), що дозволяє пацієнтові залишатися свідомим, але не відчувати болю. Рідше застосовують загальний наркоз.
- Спочатку операції хірург робить невеликий розріз, що дозволяє отримати доступ до суглоба.
- Далі акуратно видаляються пошкоджені тканини.
- Частина головки стегнової кістки замінюється металевим імплантом (аналог суглобового хряща);
- Замість меніска встановлюють металеву платформу з внутрішнім кріпленням до великогомілкової кістки, а зверху пластиковий вкладиш.
- Далі хірург перевірять роботу протеза, і якщо все гаразд, то фіксує його.
- Наприкінці рану акуратно зашивають, а пацієнта переводять у стаціонарне відділення для спостереження.
Якщо це однолужне ендопротезування, то змінюється лише частина ураженого колінного суглоба. Операція займає близько 2 годин.
Щодо реабілітації, то вона займає від 1 до 3 місяців, залежить від віку пацієнта та складності проведеної операції. Зазвичай наступного дня після інвазії пацієнт вже може ходити за допомогою ходунків, а через тиждень - за допомогою милиць. Реабілітацію можна проходити самостійно, дотримуючись приписів лікаря, або в реабілітаційному центрі.
Можливі протипоказання, проконсультуйтеся з фахівцем