Тариф на електроенергію в Україні для побутових споживачів піднімуть із 1 червня 2023 року. Це перше значне підвищення від початку повномасштабної війни.
Кабінет міністрів України на вчорашньому засіданні схвалив підвищення цін на світло для населення. Новий тариф становитиме 2,64 гривень за кВт-год.
"Ми бачимо можливість встановити тариф на рівні 2,64 гривні за кВт-год. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему", - зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.
За його словами, новий тариф все одно залишається пільговим. Тобто його не приводять до ринкового і на ринку електричної енергії продовжить діяти режим спеціальних зобов'язань (ПСО).
"Не йдеться про те, що він переглядатиметься у напрямку ринку. Тому що ми вважаємо, що це рішення разом з іншими дозволить нам забезпечити стабільність енергосистеми", - додав міністр.
Причини підвищення
Галущенко називає підвищення тарифу складним рішенням, але необхідним для масштабної підготовки енергосистеми до опалювального сезону, що продовжується на енергетичних об'єктах.
Справа в тому, що Україна пройшла найскладнішу зиму в історії за умов масованих російських атак на енергосистему. Масштаби пошкоджень значні і, як повідомлялося раніше, на відновлення треба приблизно 45-46 млрд. гривень.
"Якщо ми не ухвалимо це рішення (про підвищення тарифів, - ред.) разом з іншими, які будуть також прийняті, наступної зими ми будемо без світла. Це дуже проста аксіома", - наголосив міністр.
Крім того, через окупацію частини територій Україна втратила суттєві потужності у генерації. І на даний момент у розрахунки тарифу не закладається опція їхнього повернення.
"Ми дуже хотіли б, щоб це сталося, і я впевнений, що це станеться, але питання в тому, коли і в якому стані ми їх отримаємо... Крім того, ми виходимо з того, що обстріли енергосистеми будуть здійснюватися так само системно, як це відбувалося протягом попереднього опалювального сезону", - зазначив Галущенко.
На скільки зростуть суми у платіжках
Зазначимо, зараз в Україні діють два "соціальні" тарифи для населення і один ринковий (для бізнесу). Зокрема, ціна на світло для бізнесу перевищує 6 гривень за кВт-год. А щодо побутових споживачів діють такі розцінки:
- 1,44 гривень за кВт-год за споживання менше 250 кВт-год на місяць;
- 1,68 гривень за кВт-год за споживання понад 250 кВт-год на місяць.
Новий тариф у 2,64 гривень за кВт-год діятиме для всіх домогосподарств, незалежно від обсягів споживання.
Іншими словами, у червні платіжки за світло зростуть наступним чином:
- якщо спожито 250 кВт-год - 660 гривень (було 360);
- якщо спожито 500 кВт-год - 1320 гривень (було 780);
- якщо спожито 1000 кВт-год - 2640 гривень (було 1620).
Міністр енергетики Герман Галущенко також наголосив, що з 1 червня платіжки за електроенергію у середньому зростуть на суму до 250 гривень.
Новий тариф більше не передбачає диференціації. Тобто, незалежно від обсягів споживання за 1 кВт-год доведеться заплатити 2,64 гривень. У такому разі значно зростуть платіжки у тих, хто користується електричним опаленням. За даними Нацкомісії, такі домогосподарства 2020 року в середньому щомісяця споживали 954 кВт-год. І для них платіжки зростуть у середньому майже на тисячу гривень.
Чи залишиться нічний тариф
Галущенко також зазначив, що, як і субсидії, залишиться нічний тариф на електроенергію. Він діє з 23:00 до 07:00 та оплачується вдвічі нижче, ніж денний.
Тобто якщо зараз діє нічний тариф 0,72 та 0,84 гривень за кВт-год залежно від обсягів споживання (менше або більше 250 кВт-год на місяць), то з 1 червня буде 1,32 гривень незалежно від обсягу.
Облік нічного тарифу можливий лише за наявності спеціального двозонного лічильника. Його можна придбати самостійно або у оператора при замовленні послуги із заміни вартості. У середньому вартість такого лічильника знаходиться у діапазоні 1500-3000 гривень. Крім того, із постачальником треба укласти двотарифний договір.
Джерело: