Ні для кого не секрет, що українці є одними із найзатятіших користувачів криптовалют у світі (це підтверджують дослідження Chainalysis). З 2017 року щорічно в країну ввозилася та виводилася криптовалюта на суму близько 8 мільярдів доларів, а обсяг криптовалютних транзакцій на день приблизно 150 мільйонів доларів, що перевищувало обсяг міжбанківських обмінів у фіатній валюті. Купити, продати або обміняти Біткоїн можна через криптообмінники або біржі, які працюють на всій території країни і навіть за її межами.
24 лютого Росія вторглася на територію України, назвавши це "спеціальною військовою операцією". Як же криптовалюта допомогла у боротьбі з війною? У світових ЗМІ писали про безпрецедентне використання нових цифрових активів для збирання коштів на підтримку України під час війни. Руйнування, жахливі картини російського вторгнення спонукали людей в усьому світі допомагати нашій країні. Сучасна війна змінила сферу благодійності, де вперше значну роль відіграли криптовалюти. Після того, як український уряд у лютому заявив про можливість крипто-допомоги, на підтримку України надійшло близько 100 мільйонів доларів у криптовалюті.
Через криптовалюти всі бажаючі фінансують опір, допомагають українським біженцям та прагнуть допомогти народу та уряду України. У червні 2022 року популярна в Україні криптобіржа Binance виділила 1,2 млн доларів на допомогу українцям. Це одна з найбільших пожертвувань, зроблених приватною компанією для України, зазначив голова Мінцифри Михайло Федоров.
Українські банки та криптовалюта: друзі чи вороги
Під час війни державам зазвичай доводиться різко збільшувати свої витрати, наприклад, за рахунок друку нових грошей, щоб фінансувати свої військові зусилля. Однак це призводить до нестримної інфляції, тим самим спонукаючи людей обмінювати місцеву валюту на іноземні валюти (включаючи тепер криптовалюти), щоб захистити свої заощадження. Ця тема ніяк не оминає національні банки, які змушені або вживати заходів, або оминати їх іншими шляхами.
Найбільший за розміром активів банк України, Приватбанк, заборонив своїм клієнтам переказувати кошти в українській гривні, національній фіатній валюті, на біржі, які торгують криптовалютами. Тимчасова заборона була запроваджена 16 березня. Перші повідомлення про обмеження ПриватБанку, пов'язані з криптовалютами, з'явилися наприкінці лютого, коли деякі користувачі заявили, що банки блокують рахунки користувачів, пов'язані з криптобірж P2P. Згодом ситуація з обміном криптовалют змінилася. Якщо ви хочете купити Біткоїн через Приват24, рекомендуємо скористатися послугами українського криптообмінника Crybex. Оформити заявку можна через сайт обмінника, витративши менше 5 хвилин.
Не варто забувати, що наша банківська фінансова система регулярно піддається постійним атакам з боку Росії як військовим, так і кібератакам. Однак, завдяки українській криптоспільноті благодійні пожертвування через криптовалюту надходять нужденним, обходячи банки. Дивно, але у 2022 році це можливо: “невидимі” гроші рятують життя простим людям.