В нинішній час воєнні злочини, нажаль, не рідкість. Вони стаються по різним причинам, але в будь-якому випадку потребують кваліфікованої юридичної допомоги. Одним із досить росповсюджених злочинів є стаття 403 невиконання наказу, основні умови звільнення від відповідальності за який регламентовані Указом Президента України від 24 лютого 2022 року «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України».

Чим може допомогти адвокат у подібних випадках?

Дії з невиконання наказу завжди тягнуть за собою кримінальну відповідальність, особливо у військовий час. Водночас передбачені і деякі обставини, що можуть пом’якшити покарання або взагалі виправдати війскового, що відмовився виконувати наказ за станом здоров’я. Проте, всі спірні ситуації вирішуються виключно в судовому порядку. В такій ситуації профільний адвокат (саме профільний!) може:

  • надати швидку й якісну письмову та усну консультацію, психологічну допомогу;
  • скласти та направити відповідні запити, що мають вагу у справі, іншу необхідну юридичну документацію;
  • оскаржити неправомірне, спірне рішення;
  • надати кваліфікований захист у судовій справі;
  • вірно оцінить ризики ймовірного подання до суду.

Чим швидше це зробиться, тим більше шансів на отримання позитивного результату у справі.

Навіщо звертатися до воєнного адвоката?

Дуже часто ст. 403 плутають з ст. 402 або Статутом ЗСУ та виносять хибні вироки. Людина, будучи недостатньо обізнаною у законодавстві, губиться та приймає його не оскаржуючи. А от адвокат не розгубиться, він швидко і вірно оцінить ситуацію й зразу ж прийме вірні дії та рішення щодо захисту.

Особливо присутні випадки, що при дослідженні фактів судової справи чи слідства за ст. 403 адвокати виявляють те, чого не може й не повинен знати військовослужбовець. Наприклад, встановлення обґрунтованості підозри, тримання під вартою, вірне складання протоколу, обґрунтованість обрання запобіжного заходу та його відповідність доказам, суспільну небезпеку, законність чи незаконність наказу, чіткість його формуліровки та інші.

3авжди пам'ятайте

Кримінальній відповідальності не підлягає особа, що відмовилась виконувати дійсно (явно) злочинні накази чи розпорядження. У цьому разі воєнний може бути звільнений від відповідальності, а покаранню підлягає тільки та особа, яка віддала злочинне розпорядження.