Твердопаливні котли тривалого горіння для дому допомагають створити досить комфортне опалення, і можуть допомогти впоратися системі обігріву з підвищеними запитами. Вони мають достатньо переваг, але іноді вимагають обслуговування, і завжди – дбайливого ставлення з метою пожежної безпеки.

Зміст статті:

  1. Причини задимлення твердопаливного котла
  2. Усуваємо неполадки
  3. Причини зворотного потягу

 У цій статті розберемося, у такому нерідко виникає у власників питанні, чому димить опалювальний котел і що робити в таких випадках. Найчастіше проблема криється в димарі.

Причини задимлення твердопаливного котла

Відповіддю, чому димить твердопаливний котел опалення можуть стати такі неполадки в системі:

  • Забивання димовідвідних шляхів. Взимку в димар міг набитися сніг або конструкція могла перемерзнути. Можливо, що зверху потрапив сторонній предмет або поступово нагромадилася сажа. Все це може вплинути на відсутність тяги.
  • При закладці слабо просушених дров накопичується дьоготь, що звужує діаметр труби і збільшує товщину її стінок, як наслідок, вона добре не прогрівається.
  • Діаметр або тип димохідної труби не підходять моделі за потужністю.
  • Недостатня висота, де закінчується димохід. При такому розкладі різниці тиску буде замало появи природної тяги.
  • Щілини або неякісні шви з'єднання в трубі. Дуже різкі повороти димаря, де з'являються пробки з охолодженого повітря.

Часто причиною задимлення може стати і швидка зміна погодних умов. У холодну пору тяга завжди краще. При сильних поривах вітру повітря задує зверху в трубу.

Неправильно підібране або кращої якості паливо теж призводить до появи диму. Припустимо, це можуть бути дрова з підвищеним вмістом вологи, потрапляння пінопласту або інших штучних матеріалів. Не слід забувати і про ступінь відкриття шибера.

Йде дим у кімнату, коли в котельню не проникає повітря під час роботи агрегату. За правилами техніки безпеки повітря повинне надходити з того ж боку будинку, на який виведено димар. В іншому випадку порив вітру стане причиною перепадів тиску та появи диму в приміщенні.

Ще одна можлива причина, чому димить котел – занижений прохідний переріз колосникових ґрат. Дим з'являється і на початку розпалювання, тому що ще не нагрівся димохід.

Усуваємо неполадки

Всі можливі відповіді на запитання «Чому?» описані вище. А тепер друге питання «Що робити?», якщо димить твердопаливний опалювальний котел?

Для розпалювання потрібно вибирати тільки висушені дрова, які повинні зберігатися під спеціальними критими навісами, щоб волога мінімально потрапляла на паливо; не потрібно використовувати як паливо штучні матеріали.

Опалювальні пристрої таких марок як Buderus Logano SW, Stropuva S і Житомир Д топляться тільки висушеними дровами.

Потрібно забезпечити надходження повітряних мас до котла. За правилами безпеки, вікно має бути відкрито весь час, поки функціонує котел під час опалення. Котел на твердому паливі час від часу потрібно очищати.

Причини зворотного потягу

Зворотний потяг – одна з можливих причин, чому димить котел під час відкриття дверцят. Про неї вже йшлося вище. Якщо продукти, що згоряють, не видаляються через димар, а йдуть в житлове приміщення, варто проаналізувати причину виникнення цієї ситуації і терміново взятися за усунення несправностей. Як правило, у такому разі також реагує датчик відпрацьованих газів, що вбудовується в агрегатах усіх сучасних брендів.

При всьому твердопаливний котел рясно димить при відкритті дверцят, забруднює віконце на дверцятах. Причина зазвичай однакова. Всі гази циркулюють із зони з підвищеним тиском у зону з нижчим тиском. Природна тяга з'являється, коли димохід виведено оптимальну висоту.

Найчастіше причиною зворотної тяги стає погода. Порив вітру проникає всередину димаря і не дозволяє вийти шкідливим відходам. Аналогічно і при зниженні температури повітря поза приміщенням. Іноді варто просто почекати, доки труба стане теплішою, і природна циркуляція продуктів згоряння налагодиться.

Можливо також, що конструкція та тип димохідної труби підібрані не правильно. Можливо, є пошкодження. Для безперешкодного виведення диму труба повинна мати якнайменше поворотів. Діаметр і типи димоходу підбирають під кожен котел виходячи з його типу та параметрів потужності.

Твердопаливний опалювальний котел – це хороший засіб опалення. Але пам'ятайте, що він також потребує періодичного обслуговування та дотримання правил безпеки.